Results in 2016

Apakšprojekta "Pieaugušo izglītības kvalitāte jauniešu iekļaušanās sekmēšanai Eiropas vienotajā dzīvesdarbības telpā – EduMAP" (vad. I. Maslo) ietvaros sagatavotas divas publikācijas publicēšanai starptautiski citējamos izdevumos 2017. g., ievēlēta par LU PPMF PZI pētnieci jauna zinātniece (LU doktorante) un iesaistītas divas vadošās pētnieces. Apakšprojekts īstenots sinerģijā ar 3 starptautiskiem projektiem (ASEM LLL Hub, ECORYS 2016 un Apvārsnis 2020 EduMap).

***

2016.gadā iniciētais LU pētnieciskais apakšprojekts  tika veikts atbilstoši LU PPMF cilvēkresursu attīstības, zinātniskās kapacitātes un konkurētspējas attīstības virsmērķim sniegt zinātnisko atbalstu tautsaimniecības viedās specializācijas horizontālās prioritātes - izglītības modernizācijas un digitalizācijas - stratēģijas īstenošanā, un pieaugušo kvalitātes uzlabošanai visos pieaugušo izglītības posmos sistēmiskajā  skatījuma. 

2016. gadā LU pētnieciskais apakšprojekts tika īstenots sinerģijā ar

  • vienotā Eiropas un Āzijas (vairākās Āzijas valsts kopš 2015. gada pārņemta Eiropas izglītības ietvarstrūtūra) izglītības un izpētes telpā, starptautiskajā apritē 2016. gada veiktā pieaugušo mācīšanās sekmēšanas pētījumu - ASEM LLL Hub darbā-balstītu mācīšanās 'telpu' (Workplace learning spaces) pētījuma noslēguma posmu, kurā LU piedalījās kopš 2008. gada, līdz 2016. gadam veicot pētījumus brīvprātīgi, bez atalgojuma); 
  • ECORYS 2016.gadā izveidotā 28 Eiropas valstu nacionālo ekspertu  tīklojuma ( lielākā daļa ekspertu tika atlasīta no ASEM HUB LLL tīklojuma) ekspertīzes rezultātiem;  
  • Apvārsnis 2020 EduMap mazaizsargāto pieaugušo ar zemu  izglītības līmeni (līmeņi 0-4) pētījumu  (kurā apakšpētījuma vadītāja ir iesaistījusies uz individuālā pakalpojuma līguma pamata, dalot pakalpojuma finansējumu ar vienu doktoranti), paplašinot to augstskolās izglītības līmenī (līmenis 7).

Darba gaitā radušās problēmas:

1. Netika iegūts finansējums 2016. gadā pieteiktam Apvārsnis 2020 projektam ElAC2015/T10-0922 SMUCC (iespējams finansējums 2016. gadā, 43 000 - diviem pētniekiem darba samaksa, infrastruktūra, konferences, komandējumi)  pētījuma tēmā MASCIP - Mobile paps for smart active citizen in a smart participatory and inclusive city (iespējams finansējums 2017. gadā, 220 000 6-8 pētniekiem (jaunie zinātnieki, doktoranti, maģistranti: darba samaksa, publikācijas labos starptautiskajos žurnālos, komandējumi) -  ELAC2015/T10-0922. Reference Nr. ELAC2015/T10-0922 -  LU kā partneris.

Problēma Nr. 1: Pozitīvs vērtējums 2016. gada septembrī kā potenciālam ERA-NET līdzfinansētās globālās ilgtspējīgas urbanizācijas iniciatīvas programmas EN-SUGI (Eranet Sustainable Urbanisation Global Initiative) projektu iesniedzējam. 2016. gada decembrī plānotam projekta konkursam, izvērsts pētījuma pieteikums netika iesniegts, jo neatbilst konkursa nolikumā 2016. gada novembrī  noteiktajiem tematiem: pārtikas piegāde pilsētām, uzglabāšana, pārtikas ieguve pilsētās ar inovatīvām tehnoloģijām; ūdens apgāde un tīrība, pilsētu hidroekoloģija; enerģiju ekonomējošas tehnoloģijas pilsētās, izmešu un izdedžu samazināšana; caurviju tēma – veselīgās pilsētas.  

Problēma Nr. 2.  Līdz ar to netika nodrošināta paredzēto LU struktūrvienību (sk. pieteikuma 27.lpp) līdzdalība  ar 6-8 darba vietām.

Risinājums Nr. 1:  2016. gada decembrī izveidots jauns tīklojums un pieteikts  pētījums Apvārsnis 2020 COST Action Proposal OC-2016-2-21528 "Learning Analytics in Digital Learning Ecosystems: Frameworks, Methods and Policies". Pieteicēji:  Tallinas Universitāte un Latvijas Universitāte.  Izvērtēšanas procesā.

Risinājums Nr. 2: Datora un tīklošanās atbalsts mācīšanās kvalitātes sekmēšanai augstākajā izglītībā [Computer and network supported learning] pētījuma aspekts ir integrēts dotajā pētījumā sinerģijā ar LU attīstības projektiem doktorantūras skolas "Cilvēka kapacitāte un mācīšanās kvalitāte dažādību iekļaujošos kontekstos" (DS) starpnozaru sadarbības sekmēšanai un Dažādības pedagoģisko risinājumu maģistra programmas attīstības  finansējumu  to turpmākai modernizācijai  un digitalizācijai, ieviešot pētījuma rezultātus LU praktiskajā studiju darbā un veicot 2016. gada rudenī ieviesto inovāciju (inovatīvā sociālā kultūrdialoga e-didaktika) kvalitātes izpēti 2017. gadā Kasseles Universitātes (Vācija) Denises Graboschas pētnieciskās prakses ietvaros.

2. 2016. gadā plānotā 1 publikācija starptautiskās citējamības augstas kvalitātes žurnālā netika publicēta.

Problēma Nr. 1: EduMap 1. posma pētījuma veikšanas pagarināšana par 15 dienām, Ziemassvētku brīvdienas.

Problēma Nr. 2:  ECORYS pieaugušo mācīšanās ekspertīzes 1. posms tika pagarināts līdz 30. janvārim  sakarā ar tā rezultātu apspriešanu 2016. gada decembra pirmajā dekādē  Eiropas Komisijas un nacionālo ekspertu brīfingā Briselē (ieguva pozitīvu vērtējumu un akceptu publicēšanai).

Risinājums: Ir sagatavotas divas 2016. gada publikācijas vienas vietā, kuras EduMap projekta vadītāji publicēs 2017. gadā.

Darba gaitā problēmu operatīvā risināšanā ļāva sasniegt pētījuma rezultātus:

Sasniegto rezultātu nozīmība izglītībā:

  1. Pētījuma 1. posma rezultātu par pieaugušo mācīšanos politiskā atbalsta labu praksi un pilnveides iespējām 28 EU valstīs saņēmējs ir Eiropas Komisijas Izglītības un kultūras direktorāts pieaugušo mācīšanās attīstībai [EC Directorate General of Education and Culture on Developing the Adult Learning. Tiem ir nozīme pieaugušo mācīšanās sekmēšanai un pieaugušo mācīšanos atbalsta ietvarstruktūras attīstībai nākotnē (2020.-2030.g.).
  2. Pētījuma  1. posma rezultātu par izglītības atbalsta pieejamību mazaizsargātām jauniešu grupām ar zemu izglītības līmeni (migranti, imigranti, re-imigranti)  aktīvās pilsoniskās līdzdalības iespēju labas prakses noteikšanai Baltijas valstīs saņēmējs ir Apvārsnis 2020 projekts EduMap, kura fundamentāls mērķis  ir palīdzēt Eiropas, nacionālām un vietējā līmeņa politikas veidotājiem,  izglītības vadītājiem un izglītību īstenotājiem un praktiķiem veidot tādu izglītību  pieaugušajiem, kas respektē jauniešu, kuri atrodas mazaizsargātā situācijā, mācīšanās vajadzības skolā un augstskolā (apakšprojekta uzdevums)
  3. Darba vietu kā mūžmācīšanās 'telpu' dekodēšanas rezultāti (ASEM LLL Hub RN 2) ir izmantojami pieaugušo mācīšanās darba vietā politiskās stratēģijas pilnveidei un izglītības reformas ieviešanai visos izglītības līmeņos, īpaši arodizglītībā un augstākajā izglītībā to modernizācijas un digitalizācijas kontekstos.
  4. Lai novērstu skolās un augstskolās priekšlaicīgu mācību un studiju pārtraukšanu, ir jāīsteno holistiskā ekonomikas, loģistikas un izglītības atbalsta sistēma, kurā izglītība pieaugušajiem kā vērtība ir centrālā, veidojot pieaugušo mācīšanos atbalstošu ģimenes, skolas, augstskolas un darba vietas mācīšanās kultūru atbalsta kopu.

Sasniegto rezultātu nozīmība zinātnē

1. 2016. gadā, Anettas Ostendorfas  (Insbrukas Universitāte) un Elīnas Maslo (Latvijas Unversitāte) vadībā, iesaistot doktoranti Ilonu Gēhtmani-Hofmani, kura 2016.gada rudenī ieguva ASEM HUB LLL asociētā locekļa statusu),  veiktais Āzijas un Eiropas darba vietu kā mūžmācīšanās telpu dekodēšanas pētījums (ASEM HUB LLL RN 2), rada empīriskos pierādījumos (evidence practice based) pamatotas kontekstualizētas jaunas teorētiskās zināšanas par darbavietas jēdziena un darbavietas kā mācīšanās 'telpas' (space) izpratni, kā pamatu, lai saprastu, kā mūžmācīšanās iespējas, tai skaitā profesionālai un personīgajai attīstībai darba procesā, tiek izmantotas, strukturētas, piedzīvotas un praktizētas, kā arī uzrāda LU spēju ieņemt līdera pozīciju starptautiskajā pētniecībā: 

Darbavietās ir ne tikai uzņēmumos. Tās ir skatāmas plašos  sabiedrisko pakalpojumu organizatoriskos un sociālajos kontekstos, tai skaitā bezpeļņas organizāciju -  piemēram, NVO un brīvprātīgā darba, kā arī dažādu veidu pašnodarbinātības, dažkārt arī neregulārā rakstura un nedrošos darba apstākļos. Arī tās piedāvā ļoti dažādas mācīšanās iespējas: dažas darbavietas vairāk, citas mazāk veicina mācīšanos; dažas sniedz strukturētu ar darbu saistītu  izglītību un izglītības treniņus darbiniekiem, bet citās - mācīšanās ir integrēta diskusijās darba procesu gaitā. Mācīšanās 'telpas' tiek konstruētas formālās, neformālās un informālās mācīšanās mijiedarbībā ar darba vietas struktūrām un praksi.

2. 2016.gada attīstīta un starptautiski aprobēta vizuālo datu dekodēšanas metodoloģija tiks izmantota vismaz 2 doktora darbu izstrādē un DS aktivitātēs 2017.gadā (sociālā kultūrdialogā e-ekoloģiju izpētei):  

Laika, telpas (space) un komunikācijas dimensijas  pārrunās par mācīšanos (E.Maslo, publcēts 2017. gada janvārī)

Time

- just happened?

- happended some time ago?

- finished or not finished?

- a process?

- a result?

- capturing only new learning?

- learning happened only during two weeks?

- completely new experience?

- further development of

something?

 

Space

- physical, virtual, emotional,

spiritual, ... space

- cognitive, emotional, social factors

 

INDIVIDUAL – SOCIAL

- intrapersonal

- interpersonal

- between individuals and

environment

- communication, interaction,

thinking

 

3. Pieaugušo mācīšanās transformējošo iespēju e-atbalsta kultūras ir jāuzskata par 'atslēgu' mācīšanās rezultātu sasniegšanas sekmēšanā. Pastāv cieša saistība (dažādās kombinācijās) starp pieaugušo mācīšanās rezultātiem, karjeras plānošanu, mācīšanos darbavietā dialogā ar pieredzējušiem kolēģiem un pozitīvo mācīšanās pieredzi. Tas prasa mainīt e-mācību un e-studiju organizēšanu izglītībā un tās kvalitātes uzlabošanas monitoringa kritērijus, ieviešot formatīvo (uz kvalitātes uzlabošanu orientētu) vērtēšanu, kas ir izaicinājums pieaugušo skološanas politikas veidotāju un īstenotāju profesionalizācijai.

Sasniegto rezultātu nozīmība tautsaimniecībā 

Darbavietas jauna izpratne sniedz zinātnisko atbalstu tautsaimniecības viedās specializācijas modernizācijas un digitalizācijas stratēģijas īstenošanai un nākotnei orientētu speciālistu sagatavošanai dažādu jomu tautsaimniecības jomās.

Vizuālo datu dekodēšanas metodoloģija ļauj noteikt mācīšanās labu praksi visdažādākās  tautsaimniecības jomās, lai risinātu darba un dzīves problēmas,  kas rodas visu nozaru speciālistiem. Tam ir horizontālā ietekme visās viedas specializācijas jomās.

Datora un sociālās tīklošanās atbalstītā sociāla kultūrdialoga e-didaktika sniegs zinātnisko atbalstu tautsaimniecības viedās specializācijas modernizācijas un digitalizācijas stratēģijas īstenošanā un nākotnei orientētu speciālistu sagatavošanu dažādu jomu tautsaimniecības jomās.

Sasniegto rezultātu nozīmība veselības aizsardzībā

Tika aizsargāta 2 vadošo pētnieku un vienas doktorantes veselība, iekļaujot līdz šim brīvā laikā veikto pētniecisko darbu darba slodzē.